LED moduly a 5letá záruka - klamání spotřebitele?

03. 11. 2015 07:43

Jak uvěřit 5leté záruce na LED moduly, na co si dát pozor.

V současné době je trh s LED moduly doslova zahlcen. Panuje veliká konkurence výrobců, která tlačí na stále nižší a nižší cenu LED modulů. Jakákoliv inovace významného výrobce je ihned kopírována stovkou dalších malých výrobců. LED moduly jsou si velmi podobné, avšak výrobní proces, použité komponenty jsou často velmi rozdílné. Všichni čínští výrobci se velmi rychle přizpůsobili požadavkům evropského trhu na 5letou záruku. Avšak pouze několik výrobců pojalo tento požadavek uzpůsobením výroby a použitím adekvátních součástek LED modulů.

Jak výrobci měří životnost LED?

Udávání životnosti 50.000 a více hodin je velmi zobecněný údaj, který nám o skutečné kvalitě LED modulu nic neprozradí. Údaj vychází z hodnot naměřených v laboratorních podmínkách při konstantní teplotě, vlhkosti, bez změn v napětí apod. O skutečné životnosti LED rozhodne způsob a prostředí jejího použití. I relativně "nekvalitní" LED může v naprosto ideálním prostředí fungovat dlouhé roky. Náročný provoz v reklamním průmyslu však vyžaduje jistotu chodu v prostředí, které je mnohdy přímo vystaveno podmínkám, které fungování LED zkracují. Proto je velmi důležité již v počátku úvah o použití LED myslet na tepelné faktory, které chod LED přímo ovlivňují a poté se rozhodnout pro výběr kvalitního materiálu.

LED moduly

Výrobci šetří vstupní náklady

V honbě za co nejnižší cenou jdou výrobci často cestou použití levnějších LED, případně cestou výroby vlastních LED (tzv. vlastní výroba LED package). Mnoho výrobců se schovává za značku čipu Epistar, které jsou integrovány ve velkém množství LED výrobků, avšak to přímo nevypovídá o kvalitě. O výsledné kvalitě LED modulu rozhodují další faktory jako kvalita luminoforu použitá při výrobě LED, konstrukce modulu, odvod tepla z modulu, krycí plast, použitý kabel a zejména celkový proces zpracování. Velmi důležité je také třídění čipů do tzv. binů, kde se automatizovaně třídí obrovské množství LED podle CCT (Correlated Color Temperature) - neboli teploty barvy bílého světla. Výrobce dále může ušetřit na použití čipů rozměru 10*16mil namísto vhodnějších 10*23mil. Obecně bývá pravidlem, že vyšší kvalitu vykazují LED produkty osazené LEDkami vyrobenými přímo výrobci jež se zabývají výhradně tzv. “encapsulation process” neboli výrobou LED jako takových. Vývoj a tlak na cenu však stále ve větší míře přenáší tuto vysoce technicky náročnou činnost na původně konečné zpracovatele - výrobce LED modulů. Kvalita LED a tím finálního výrobku je pak velmi kolísává.

Sourhn na čem výrobci LED modulů šetří:

  1. použití LED čipů o rozměru 10*16mil namísto 10*23mil
  2. vlastní výroba LED namísto použití LED od profesionálních výrobců a z toho plynoucí velký rozsah bílé
  3. kopírování vzhledu namísto vlastní invence
  4. nedostatečné nebo chybějící certifikace, malá podpora zákazníků

Co znamená označení LED modulu CC nebo CV?

Označení CC (Constant Current), případně CV (Constant Voltage) je velmi podstatné pro posouzení stability a životnosti LED modulů. Nejběžnějším typem dnešních modulů jsou CV, neboli LED moduly pracující pod konstantním napětím 12V. Tyto LED moduly mají nejčastěji uváděnou záruku 2-3 roky, ale bývají často distribuovány jako LED moduly s 5letou záruční dobou. Druhým případem jsou moduly CC - pracující s konstantním proudem, tyto moduly lze rovněž napájet klasickými 12V napájecími zdroji určenými pro LED. Výhody těchto LED modulů jsou uvedeny v tabulce níže.

Výhody CC (Constant Current - konstantní proud) LED modulů

  1. pokles napětí v délce sériově zapojených modulů je nižší než v případě CV
  2. svítivost prvního a posledního LED modulu v sérii je téměř shodná
  3. konstantní proud je více stabilní, což se projevuje na vyšší životnosti LED modulu
  4. záruka LED modulu v naší nabídce s označením CC je 5 let (nebo 22.000 hodin).