Kvalitní stropní LED panely 60x60cm

27. 12. 2013 16:08

Seznamte se podrobně se stropními LED panely a budete vědět na co si dát při koupit dobrý pozor.

Stropní LED panely do rastrového podhledu jsou oblíbenou alternativou vůči klasickému svítidlu se čtyřmi klasickými zářivkami. Tak jako ve všech oblastech LED produktů, i v nabídce LED stropních svítidel, panují propastné rozdíly v kvalitě a ceně nabízených výrobků. Tento článek si klade za úkol seznámit zájemce o tato svítidla s technickou podstatou a vlastnostmi výrobku a usnadnit tak výběr dodavatele.

Stropní LED panely

Trendem jsou LED panely 60x60cm - pozor na kvalitu

V celé řadě všemožného druhu sortimentu na trhu víme, že dva na oko stejné výrobky mohou mít zcela odlišné vlastnosti. Většinou bývá vodítkem cena, která nám napoví, že levný výrobek na tom nebude s kvalitou nijak valně. Toto pravidlo však neplatí vždy a v oblasti LED zejména. Nemálo distributorů nabízí nepříliš kvalitní stropní LED panely s vysokou obchodní marží ohánějíce se přitom bombastickými sděleníme o úspoře, svítivosti apod. O samotném výrobku se však zájemce příliš nedozví a je utvrzován v doměnce, že všechny stropní LED panely do rastrového podhledu jsou plus/mínus stejné.

Každého na první pohled překvapí velmi tenká konstrukce stropního LED panelu. Samotný výrobek se skládá z několika vrstev, které jsou na sebe kladeny v daném pořadí. Podle typu materiálu jsou ty nejtenčí LED panely silné přibližně od 12mm do 16mm. Hmotnost LED panelu je závislá na použitém materiálu avšak pohybuje se od 3Kg do 4Kg. K údivu všech jsou LED čipy umístěny, u převážné většiny výrobců, pouze ve dvou protilehlých stranách. Na výslednou svítivost LED panelu má vliv řada faktorů. Pokusíme se vám ukázat základní principy tak, abyste při výběru dodavatele Vašich stropní LED panelů měli snazší volbu.

Složení jednotlivých vrstev LED panelu

Panely se můžou u jednotlivých výrobců výrazně lišit. V základu se ale LED panel skládá z podobných dílů avšak s mnohdy z diametrálně rozdílným vlivem na finální světelný výkon svítidla.

Složení vrstev LED panelu

Pozor na levné (i drahé) LED panely

Důležitým prvkem je typ použité "světlo-vodivé plochy" (tzv. LGP - viz níže v článku), které je jedním z klíčových součástí svítidla. O kvalitě velmi mnoho napoví také typ, značka a množství použitých LED. Bohužel nelze tvrzení distributorů často ničím podložit ačkoliv jsou v identických typech LED od různých výrobců neuvěřitelné rozdíly ve všech směrech od schopnosti odvádět teplo z čipu, až po kvalitu luminoforu a jednotnost v barevném podání v průběhu postupné degradace svítivosti LED.

Technologie stropních LED panelů je primárně založena na tzv. LGP (Light guide plate) - neboli "světlo vodivá plocha". Jedná se o materiál PMMA (Polymethylmetakrylát), u nás mezi veřejností nepřesně nazývaný "plexisklo", o síle 3-4mm se speciálně upravenou plochou pro ono "vedení světla". Efekt vedení a rozptýlení světla způsobený velkým množstvím miniaturních teček, které jsou na PMMA s pozvolným shušťováním ke středu rovnoměrně rozmístěné. Obecně existuje několik typů LGP, které se liší zpracováním a cenou.

1) LGP s tečkovaným rastrem - nanešené sítotiskem

jedná se o nejlevnější způsob výroby LGP kdy je tečkovaný rastr nanešen na plexi pomocí klasického sítotisku. Výhodou této technologie je pouze cena. Velkou nevýhodou jsou rizika změny barvy sítotisku v průběhu let. Výrobci sice deklarují dlouhou životnost, ale i výkonost výsledného LED panelu s tímto typem LGP je výrazně slabší. Sama podstata sítotisku nezaručuje absolutně rovnoměrný a dokonalý tisk, který je pro LGP naprosto nezbytný. Při porovnávání svítivosti pak svítidlo s tímto typem LGP svítí přibližně o 30% méně.

LGP pomocí sítotisku
Pouhým okem nelze snadno rozeznat sítotisk od laseru, ale výstupní světelný výkon je o poznání slabší.

2) LGP s pruhovaným rastrem - rýhované speciálním zařízením

vzhledem k nízké efektivitě při výrobě není tento typ LGP masově nasazovaný pro hromadnou výrobu stropních LED svítidel. Výrobní princip spočívá ve vytvoření jemných rýh do PMMA. Rýhy však nelze do PMMA vytvářet velkou rychlostí a tak je tento typ zpracování LGP určen spíše pro svítidla atypických rozměrů. Z toho důvodu se takto zpracované LGP ve stropních LED panelech 60x60cm vyskytuje sporadicky.

LGP s drážkami
Technologie drážek je vhodná spíše pro jiné účely než stropní LED panely

3) LGP s tečkovaným rastrem - vypálené laserem

přibližně polovina výrobců stropních LED panelů používá pro své výrobky LGP opatřené tečkovaným rastrem za pomocí speciálního laseru. Jedná se o výrobně velmi rychlé a efektivní zpracování avšak vzhledem k nákladům na laser patří takto zpracované LGP k těm dražším. Při porovnávání svítivosti se laserem zpracované LGP řadí k těm lepším a od absolutní špičky jej dělí pouze kousek.

LGP - laserem
Technologie zpracování tečkovaného rastru laserem je pro LED panely ideální v poměru ceny/výkon.

4) LGP s mikro-čočkami

nové poznatky v optice pro zobrazovací zařízení (displeje pro televize a mobilní telefony) přinášejí další alternativy v podobě LGP s mikro-čočkami vytvořených přímo při extruzi PMMA. Cena takového materiálu je v současné době velmi vysoká a tomu odpovídají i ceny finálních výrobků. V porovnání světelného výkonu pak takový LED panel dosahuje o něco lepších výsledků než laserované LGP avšak vzhledem k ceně se nejedná o masově rozšířený typ.

LGP - mikro čočky
Nové poznatky a nové technologie otevírají cestu dalším druhům LGP panelů. Mnohonásobně zvětšeno.

5) LGP s nanoimprinting

Technologicky nejvyspělejším je princip výroby LGP pomocí nano litografie. Ve spojení s dalšími přidruženými technologiemi je tento způsob nejvíce využíván v oblasti vývoje a výroby nových displejů mobilních telefonů a TV displejů. V praxi je tento typ LGP v případě LED osvětlení nasazován velice okrajově.

LED panely WULITON

Naše společnost v současné době vyrábí a dodává LED panely 60x60cm s technologií LGP tvořeného pomocí laserového paprsku. Ve spojení s vysoce kvalitní reflexní folií renomovaného výrobce a difuzní vrstvy rovněž dodávané známým výrobcem dosahují panely WULITON o 20%-30% lepších výsledků v porovnání s konkurencí.

Značení výrobků laserem

Technologii laseru dále využíváme pro unikátní identifikaci našich LED panelů. Čárový kód, seriové číslo, parametry výrobku, to vše je nesmazatelně zapsáno pomocí laseru na zadní stranu panelu. I tato zdánlivá drobnost poukazuje na celkovou kvalitu výrobku.

Osazení LED Refond Optoelectronics / Seoul Semiconductor

U stropních LED panelů je velmi důležité jaký typ LED a od jakého výrobce LED pochází. Drtivá většina LED panelů importovaných z Číny obsahuje v současné době všehochuť LED od ryze čínských výrobců. Takové LED panely trpí obvyklými neduhy, které se mohou projevit v různém časovém rozmezí. Důvod je prostý - LED obvykle nedosahují svou konstrukcí a zpracováním vysoké kvality a snadno podléhají různým okolním vlivům, což se pak celkově projevuje na nerovnoměrnosti osvětlení, nedostatečném CRI (Color Rendering Index - podání barev), rychlé degradaci, kombinaci různých odstínů bílé apod.

Firma WULITON ve svých panelech používá pouze renomované LED od REFOND Optoelectronics a Seoul Semiconductor, které mají nově i LM80 test report.

5730 LED LM80

Napájecí zdroje pro LED panely

Pro správnou funkčnost a dlouhou životnost LED panelů je důležitý zroj napájení. Panely se nepřipojují napřímo do sítě 230V, ale je nutné použít příslušný napájecí zdroj. K LED panelům dodáváme v případě přání napájecí zdroje značky MEANWELL, které dlouhodobě prokazují vysokou kvalitu za přiměřenou cenu. Nešvarem čínského importu bývají mnohdy nepříliš kvalitní napájecí zdroje, které se projevují častým přehříváním, blikáním a nepříliš dlouhou životností.

Meanwell

Barva a teplota osvětlení

Před koupí stropních LED panelů je dobré předem vědět jako barevnou teplotu odstínu bílé budeme požadovat. Teplota bílé se udává jednotkami K (Kelvin), přičemž čím vyšší číslo je, tím více působí světlo studeným dojmem. Například pro kancelářské prostory, chodby, pracoviště je vhodná teplota kolem 4000K, která bývá nazývána jako čistá bílá. Teplým nádechem pak působí teplota kolem 2700K. Naopak chladným působí vysoké hodnoty kolem 6000K.

Teplota bílé LED panely 

Firma WULITON s.r.o. nabízí své panely v těchto odstínech bílé:

  1. Teplá bílá (2700K)
  2. Čistá bílá (4000K)
  3. Studená bílá (6000K)

Cena LED panelů se pro výše uvedené odstíny bílé neliší.

Základní rozměry a parametry LED stropních panelů WULITON.